TAM TEŞEKKÜLLÜ NAVIGASYON
MIO NAVIGASYON C720

Bir navigasyon cihazı düşünün ki Türkiye’nin 45 ilinin kapsamlı haritasını üzerinde bulunduruyor. 81 ilin şehirlerarası yollarını gösterebiliyor ve bu yetmiyormuş gibi 23 adet Batı Avrupa Ülkesi ile 11 Doğu Avrupa Ülkesinin yol haritalarını hafızasında tutabiliyor. Kolay kullanım için her şey Türkçeleştirilmiş. Buna ek olarak Türkçe seslendirme ve yönlendirme de yapabiliyor. Ayrıca video ve müzik dosyalarını çalıştırıyor. Üzerinde bulunan Bluetooth teknolojisi ile telefon görüşmelerini aktarabiliyor ve dijital kamerası ile video kaydı yapabiliyor. 2 GB’lık hafızası var ama isteğe göre SD/MMC kart yuvası üzerinden bunu arttırmak mümkün. Kartvizit tarayabiliyor ve kamerası ile çekilen görüntülerin GPS bilgisini saklayabiliyor. 4,3 inçlik bir ekrana sahip ve sadece 190 g ağırlığında. Bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Mio Navigasyon C720, işte böyle bir ürün. Kullandığımız süre boyunca hiç elimizden düşmeyen bu cihaz yol göstermesinin yanı sıra, eğlenceli bir yol arkadaş da olmasıyla beğenimizi kazandı.


Çek fotoğrafını Mio’yla git otomatik çektiğin yere

Takside giderken Mio ile fotoğraf çekti ertesi gün Mio’yu oto-mobiline taktı ve Mio, Hasan Amca’yı fotoğrafı çektiği yere götürdü. Hasan Amca bu işe çok şaştı.

Bİzİm Yayın Yönetmeni Yurtsan Atakan, alem adam. Yine nereden bulmuşsa bulmuş garip bir cihaz tutuşturdu elime. Taşınabilir küçük bir televizyon gibi bir şey. "Hasan Amca" dedi bana, "Uzun zamandır bizim için yeni ürün test etmiyorsun. Al bak sana teknoloji harikası yepyeni bir cihaz. Hem fotoğraf makinesi, hem navigasyon cihazı".

"Buyur", dedim, "Navigasyon da ne?"
Meğer o anda bulunduğun yeri uydular aracığılığıyla her an tespit eden ve gideceğin yerin yolunu ekranındaki haritadan gösteren cihazlara deniyormuş. Elime tutuşturduğu Mio C720’nin ise diğer navigasyon cihazlarından önemli farkı üzerinde bir de fotoğraf makinesi olmasıymış. Bu fotoğraf makinesi sayesinde, istediğin yerin fotoğrafını çekiyormuşsun ve cihez fotoğrafı çektiğin yerin tam koordinatlarını hafızasına kaydediyormuş. Sonra o fotoğrafı tıkladığında, o anda nerede olursan ol cihaz sana fotoğrafın çekildiği yere gidebilmen için yolu tarif ediyor, yol boyunca rehberlik ediyormuş.

Pek inanmadım ama peki dedim. Otomobili sabah bizim kerataya verdiğimden Hürriyet’e taksiyle gelmiştim. Dönüşte de taksiye bindim. Biraz da etrafı göreyim diye şoföre sahil yolundan gitmesini söyledim.

Görmeyeli sahilyolu ne değişmiş. Tüm sahil koca bir park. En garibi de neredeyse her adım başı bir çocuk parkı inşa edilmiş. Bizim torun çocuk parkına gitmeye bayılır. Birbirinin aynısı çocuk parkları birer ikişer önümden geçerken bir baktım uzay üssü gibi bir çocuk parkı.

Hemen Mio’mu çıkardım. Fotoğrafını çektim. Ertesi gün torunu aldım bak seni nereye götüreceğim, sürpriz dedim. Sürpriz dedim mi yeni bir çocuk parkına götüreceğimi biliyor kereta. Sevinç çığlıklarını basıverdi.

Taktım Mio’yu otomobilimin ön konsoluna, oturttum torunu çocuk koltuğuna, çıktım yola.

Mio’yu açıp evelsi gün çektiğim fotoğrafa dokunmamla, Mio ekranındaki haritada rotayı anında çizdi. Çıktık yola, Mio sürekli yol tarif ediyor. 100 metre sonra sola sap... İlerideki ilk kavşaktan sağa dön... Sağa sapacaktın kaçırdın, rotayı yeniden çizdim, şimdi 50 metre ileriden U dönüşü yap...
Torun da bayıldı bu işe. Dede, nasıl biliyor diye sorup duruyor.

Çocuk parkını elimle koymuş gibi buldum da, ahiret sorularından kurtuldum.

Mio C720’nin farklı özellikleri

Mio'nun C720 modeli diğer marka ve modellerden bazı çarpıcı özellikleriyle ayrılıyor. Birini hemen söyleyeyim: C720, 2 megapixel kamerasıyla fotoğrafını çektiğiniz yerin koordinatlarını otomatik kaydedip,Êsadece resme tıklayarak istediğiniz zaman fotoğraftaki yere ulaşmanızı sağlıyor.

Kutusunda önceden yüklenmiş haritası ve aksesuarlarıyla kullanıma hazır gelen ve 4,5-5 saatlik pil kapasitesi bulunan Mio C720’deki 20-kanallı GPS Algılayıcı sayesinde en yeni SiRFstar III GPS algılama teknolojisiyle navigasyonu her türlü şartta yapılabiliyorsunuz.

Parlak geniş 4,3 inç (11 cm) ekrana sahip cihazda, Türkiye dahil Batı ve Doğu Avrupa haritası da yüklü. Şimdi gelelim diğer özelliklerine: Mio C720, fotoğraf ve video çekebilmenin yanı sıra video izleme olanağı da sağlıyor. Ayrıca, kartvizit tarama özelliğiyle yanınızda kartvizit taşımanıza gerek kalmıyor. Kartvizit üzerindeki tüm bilgileri Mio'nun 2 GB'lık hafızasında saklayabiliyorsunuz.

Cihazı inceledikçe "nasıl bir çağın içindeyiz" diye düşünmekten kendimi alamadım. Bilmem, gençler de benim kadar ince eleyip sık dokuyan türden mi? Eğer öyleyseler, aldıkları navigasyon cihazında birçok ayrıntıyı da görmek isteyeceklerdir. C720, Türkiye'de 45 ilin detaylı haritalarını ayrıca tüm Türkiye'nin şehirlerarası yollarını içeriyor. Hafızasında, eczane, benzin istasyonu, ATM bile yüklü. Bu da sizi ihtiyacınıza göre en yakın yerlere hızlıca ulaştırıyor.

Bu cihazla kendinize özel POI (Point of Interest ) yaratabiliyorsunuz! "Hasan Amca Türkçeyi mi unuttu?" demeyin diye açıklıyorum: Yani ihtiyaç duyabileceğiniz yerlerin programlanmış halini C720’ye kaydedebiliyorsunuz.ÊHani şu sizin çok iyi bildiğiniz, neredeyse her cihazda bulunan "sık kullanılanlar" özelliği gibi bir şeyÉ C720'ye sevdiğiniz veya daha önce gittiğiniz mekan ve yerleri haritaya tıklayıp isim eklemek gibi kolay bir işlem. Aynı zamanda Bluetooth özelliği sayesinde de cep telefonu rehberinizi aktarabiliyor, aracınızda telefonunuzu senkronize ettikten sonra "eller serbest" görüşme yapabiliyorsunuz. Albim Bilgi İşlem AŞ tarafından piyasaya sunulan bu yararlı cihazı 799 dolar+KDV'den satın alabiliyorsunuz.


Oldukça zengin harita içeriğini eğlence ve diğer özellikleriyle birleştirerek kullanıcının hizmetine sunan bir GPS.

Gittikçe daha makul rakamlara inen GPS fiyatları, bu kullanışlı aletlerin yaygınlaşmasına yardımcı oluyor. Mio C720 modeli, 4,3 inçlik ekranıyla kullanıcıya büyük bir görüş alanı sağlıyor. Ürünün en ilgi çeken yanı, size yolunu göstermesinin yanı sıra fotoğraf çekebilmesi. Çektiğiniz bir fotoğrafa atayabileceğiniz kordinatlar sayesinde o yere tek tıklamayla gidebilir ya da başka birisine gösterirken Google Earth gibi bir program yardımıyla tam yerini de işaretleyebilirsiniz. Bu sayede ürüne notlar ekleyerek tamamen kişiselleştirebiliyorsunuz. Sizi hem arayüz hem ses aracılığıyla Türkçe olarak yönlendiren ürün, tam 35 ülkenin haritasını belleğinde barındırıyor.

Üründe araç dışında yaya ve bisiklet modları da yer alıyor. Kart girişi sayesinde resim ve video da yükleyebileceğiniz GPS'i dilerseniz kulaklıkla da kullanabilirsiniz. Bluetooth özelliğine sahip bir cep telefonunuz varsa, ellerinizi kullanmadan görüşme imkanı da sunan cihazın kutusundan bir GPS'le birlikte kullanmak için neredeyse aklınıza gelen tüm aksesuarlar da çıkıyor. Ürünü kullanırken ne sokak bilgisinde ne de yönlendirme de herhangi bir sorun yaşamadık.

SONUÇ: Oldukça zengin harita içeriğini eğlence ve diğer özellikleriyle birleştirerek kullanıcının hizmetine sunan bir GPS.

*Fotoğraf çekebiliyor 

*Bluetooth özelliği   

*Türkçe ara yüz ve ses

Tanıtım videosu için  tıkla...


Yön bulma pazarının rakipsiz modeli Mio C720

Gideceğiniz yerin fotoğrafını çekin kayıt edin, üstüne tıklayın , Mio C720 sizi oraya götürsün.
Mitac'ın ürettiği Mio Yön bulma (navigasyon) cihazının en yeni modeli Mio C 720, Türkiye pazarında son kullanıcıyla buluştu. Mio'nun C720 modeli diğer marka ve modellerden bazı çarpıcı özellikleriyle ayrılıyor;
2 Megapiksel kamerasıyla, fotoğrafını çekmiş olduğunuz yerin koordinatlarını otomatik kaydedip sadece resme tıklayarak istediğiniz zaman fotoğraftaki yere ulaşmanızı sağlıyor. Parlak geniş 4,3' inç ekranı, önceden yüklü Türkiye dahil batı, doğu Avrupa haritasına sahip bir yön bulma cihazı C720. Fotoğraf ve video çekebilmesinin yanısıra, video izleme olanağı da sağlıyor. Ayrıca Mio C720'de bulunan kartvizit tarama özelliği ile yanınızda kartvizit taramanıza ihtiyacınız kalmıyor. Kartvizit üzerindeki tüm bilgileri Mio'nun 2 GB'lık hafızasında salkıyabilirsiniz. Mio C720 satın aldığınızda birçok işlevi bir arada yapabileceğiniz bir çoklu ortam ürüne de sahip oluyorsunuz.
Türkiye'de 45 ilin detaylı haritaları ayrıca tüm Türkiye'nin şehirlerarası yollarının da mevcut olduğu C720 modelinin, hafızasında mevcut Eczane, Benzin İstasyonu, ATM gibi size gerekli yerler yüklü. Bu da sizi en yakın hastane, eczane, ATM, alışveriş merkezi gibi bilgilere hızlıca ulaştırıyor. Ayrıca kendinize özel POI (Point of Interest ) yaratabilir, yani ihtiyaç duyabileceğiniz yerlerin programlanmış halini kaydedebilirsiniz. C720'ye sevdiğiniz veya daha önce gittiğiniz mekân/yerleri de haritaya tıklayıp isim eklemek gibi kolay bir işlem. Aynı zamanda, Bluetooth özelliği sayesinde de GSM telefonu rehberinizi aktarabilir, aracınızda telefonunuzu senkronize ettikten sonra eller serbest ahizesiz görüşme yapabilirsiniz.
Uydu üzerinden nokta atışıyla dünyanın neresinde olduğunuzu saptayabilen yön bulma cihazlarının kullanıcı sayısı, 50 binli rakamlardan milyon adetlere doğru ilerliyor. Yön bulma cihazlarını GSM'in 10 yıl önceki haline benzeten Mio'nun Türkiye temsilcisi Albim Bilgisayar'ın Genel Müdürü Mürşit Arpalıgil, “GSM 10 yıl önce ne ise, yön bulma bugün o. Pazara girmeden önce 2 yıl farklı araştırmalar yaptık. C520 modelimizi duyurduğumuzda dedik ki: "Eşler, ilk tartışmalarının yüzde 40'ını yanlış adres yüzünden yapıyor". Bu çok etkili bir söz oldu ve bir ay önce piyasaya sunduğumuz Mio C520 modeli yok sattı. Şimdi daha üstün özelliklere sahip C720 fotoğraf çekip koordinatları otomatik kayıt edip resme tıklayarak, sizi gideceğiniz adrese götürme özelliği daha büyük bir talebi getirecek " dedi.
Mio C720 deki 20-kanallı GPS-Küresel Konum Belirleme Sistemi, algılayıcı sayesinde en yeni SiRFstar III GPS algılama teknolojisiyle yön tespitini her türlü şartta yapılabilirsiniz. Şehrin en kalabalık yerinde de, en ücra köşesinde de rahatça bulunduğunuz yeri bulup gideceğiniz yeri programlayabilir, her hareketinize sesli ve görüntülü şekilde önceden belirttiği için hiçbir dönüşü atlamazsınız. Kutusunda önceden yüklenmiş haritası ve aksesuarlarıyla kullanıma hazır durumda. 4,5-5 saatlik pil kapasitesi var. Araba şarj cihazı sayesinde de, yön bulma sırasında bile şarj edebiliryorsunuz. Mio C720 Yön bulma cihazında rota belirlerken; en hızlı, en kısa veya en ekonomik rota seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Araba kullanırken belli bir hız limiti belirleyip, o hız limitini aştığında sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Sürüş esnasında size gerekli olan tüm bilgileri tahmini varış süresi, gidilecek yere olan uzaklık, batarya durumu ve sinyal göstergesi gibi ekranda görebilirsiniz. 
Albim Bilgi İşlem A.Ş. tarafından piyasaya sunulan bu rakipsiz Batı ve Doğu Avrupa Haritalı, Kameralı Yön bulma cihazını 799 Dolar+KDV'den satın alabilirsiniz. 

Albim
1983 yılında kurulan Albim Bilgi İşlem A.Ş. Albim her geçen gün satış temposunu ve yatırımlarını arttırarak Türkiye çapında geniş ürün portföyü sunmakta ve yaygın dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir. Kuruluşunda bir aile şirketi olan Albim, bugün 70'nin üzerinde çalışanıyla Satış/Pazarlama, Teknik Servis, Teknik Destek, Proje, İhracat, Finans/Muhasebe ve Tanıtım Merkezi bölümleriyle Türkiye çapına yayılmış 1000 civarında satış noktasına hizmetlerini ulaştırmakta.
Distribütörlük faaliyetlerine 1990 yılında Star yazıcılarının pazarlama ve satışıyla başladı. 1995 yılına kadar yaklaşık 130.000 adet Star yazıcı satışı gerçekleştirdi. 1993 yılında Verbatim disket, data kartuş, optik disk ve ekran filtrelerinin distribütörlüğü Albim'in ürün yelpazesinin genişletilmesi sürecinin başlangıcı oldu. Albim, 1993 yılından itibaren uzun süre Mitac diz üstü bilgisayar ve PC'lerinin Türkiye'de distribütörlüğünü yürüttü. 1995 yılında Aztech Faks ve Modem ürünlerini distribütörlük yelpazesi arasına kattı. Albim, 2000 yılı ortalarında Fujitsu Siemens PC, diz üstü bilgisayar ve sunucularının distribütörü oldu. Mayıs 2001 tarihinde Xerox inkjet (mürekkep püskürtmeli) yazıcı, multifunction (çok fonksiyonlu) ve lazer yazıcıları ve sarf malzemelerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Albim Nisan 2003 den bu yana Toshiba diz üstü bilgisayar, PDA-Avuç içi Bilgisayar ve Projektörlerinin dağıtımı ve teknik servisi olarak yeni bir faaliyet üstlenmiştir. 2004 yılına geldiğimizde de Albim Acer'ın geniş ürün yelpazesini distribütörlüklerine ekledi. Yine 2004 yılı içinde Kensington diz üstü bilgisayar aksesuarlarının distribütörlüğüne başladı. 2006 yılında da Albim, Toshiba LCD TV ve DVD ürünlerinin dağıtıcılığıyla Tüketici Elektroniği pazarına girdi. 2007 yılında ise, 12 yıldır distribütörlüğünü yürüttüğü Aztech'in DECT telefonlarını Türkiye'ye sunmuştu. Yine aynı yıl içerisinde, Mio Kişisel Yön bulma cihazlarının Türkiye distribütörü olan Albim, bu yıl 25. gurur yılını kutlamakta. (www.albim.com.tr)


KAYBOLMAK YOK

Gittikçe daha daha makul rakamlara inen GPS fiyatları, bu kullanışlı aletlerin yaygınlaşmasına yardımcı oluyor. Mio C720 modeli,4,3 inçlik ekranıyla kullanıcıya büyük bir görüş alanı sağlıyor. Ürünün en ilgi çeken yanı ,size yolunu göstermesinin yanı sıra fotoğraf çekebilmesi. Çektiğiniz bir fotoğrafta atayabileceğiniz koordinatlar sayesinde o yere tek tıklamayla gidebilir ya da başka birisine gösterirken Google Earth gibi bir program yardımıyla tam yerini de işaretleyebilirsiniz. Bu sayede ürüne notlar ekleyerek tamamen kişiselleştirebiliyorsunuz. Sizi hem arayüz hem ses aracılığıyla Türkçe olarak yönlendiren ürün ,tam 35 ülkenin haritasını belleğinde barındırıyor. Üründe araç dışında yaya ve bisiklet modlarıda yer alıyor. Kart girişi sayesinde resim ve videoda yükleyebileceğiniz GPS‘i dilerseniz kulaklıkla da kullanabilirsiniz. Bluetooth özelliğine sahip bir cep telefonunuz varsa ,ellerinizi kullanmadan görüşme imkanı da sunan cihazın kutusundan bir GPS ile birlikte kullanmak için neredeyse aklınıza gelen tüm aksesuarlarda çıkıyor. Ürünü kullanırken ne sokak bilgisinde ne de yönlendirme de herhangi bir sorun yaşamdık.

SONUÇ: Oldukça zengin harita içeriğini eğlence ve diğer özellikleriyle birleştirerek kullanıcının hizmetine sunan bir GPS.

*Fotoğraf çekebiliyor 

*Bluetooth özelliği   

*Türkçe ara yüz ve ses


Kaybolmayın Mitac MİO C720

Havalar artık dışarıda zaman geçirmek, yolculuklar yapmak ve gezip görmek için daha fazla fırsat vermeye başlıyor. Hep beraber gitme olasılığı yoksa görülen yerleri eşle dostla bir şekilde paylaşmanın önemi daha da artıyor. Tüketici elektroniği ürünleri gerek yeniliklerle gerek gelişmelerle bu konuda yardımcı olabiliyor.

  İşte nereye gittiğinizi kayda geçirmekle başlayalım isterseniz...Coğrafi konumdan esprilere konu olacak kadar ayrıntılı biçimde söz etmek istiyorsanız yanınıza bir navigasyon cihazı almakta yarar var tabii.Ancak, MİTAC ’ın yeni ürünü MİO  C720 sadece yeri belirleyip kalmıyor fotoğrafta çekiyor. Gerçi günümüzde neyin telefon, neyin fotoğraf makinesi ve neyin de navigasyon cihazı olduğunu ayırmak güç ama önce fotoğraf çekimini nasıl kullandığına bir bakalım.C720, 2MP’ lik kamerasıyla fotoğrafını çekmiş olduğunuz yerin koordinatlarını otomatik kaydedip sadece resme tıklayarak istediğiniz zaman fotoğraftaki yerin güzergah bilgisine ulaşmanızı sağlıyor. 4.3 inçlik ekranı, önceden yüklü  (Türkiye dahil ) Avrupa haritasına sahip cihaz videoda çekebiliyor. Ayrıca gezerken iş de yapmak isteyenlere kartvizit tarama fonksiyonu bulunduğunu müjdeleyelim. Kartvizit üzerindeki tüm bilgileri Mio’nun 2GB’lık hafızasında saklayabilirsiniz.

 Türkiye’de 45 ilin detaylı haritaları var ve bunlarda eczane, benzin istasyonu, ATM gibi acil durum bilgileri de yüklü. Mio C720 ‘de yirmi kanallı GPS algılayıcı bulunuyor. Yeni SİRFstar III GPS algılama teknolojisini kullanan cihazla güzergahınızı duyarlı bir biçimde belirleyip kaydedebildiğiniz ve dönüştede yararlanabildiğiniz için çekinmeden dere tepe dolaşabiliyorsunuz.Ancak bunun için  (yedek piliniz yoksa ) 4.5-5 saatlik bir süreniz var.


DigiWalker C720

BU AY TEST ETTİĞİMİZ MİO C720 TAŞINABİLİR KİŞİSEL NAVİGASYON CİHAZI, AYNI SERİNİN BİR ÖNCEKİ MODELİ OLAN C520’NİN GELİŞTİRİLMİŞ BİR VERSİYONU....

Dokunmatik olarak çalışan 4.3 inç büyüklüğündeki ekranı, bluetoothlu cep telefonları için handsfree desteği ve çeşitli multimedya olanakları sunan ve hareketli bağlantı elemanlarıyla birlikte gelen cihaz, bu özellikleriyle araç içi kullanımı için ideal bir kişisel navigasyon çözümü olarak karşımıza çıkıyor. C720 tamamen dokunmatik ekran yoluyla kullanılıyor. Cihaz üzerinde açma kapama ve kamera deklanşörü dışında hiçbir tuş yok. Açıldıktan sonra karşımıza gelen ana ekranda harita, medya oynatıcı, kamera, kontaklar, stereo bluetooth kulaklık, cep telefonu, araçlar ve ayarlar gibi özelliklere erişebildiğimiz menü ile karşılaşıyoruz. Bu uygulamalara ve alt menülere dokunmatik ekrana tıklayarak ayrı ayrı ulaşabiliyor. Mio DigiWalker C720’nin ana açılış menüsünün son seçeneği ise cihazın esas amacı olan navigasyonun yapıldığı MioMap V3 uygulaması. MioMap, üreticinin kendi geliştirdiği bir kullanıcı ara yüzü ile çalışıyor. Ana menü ve alt menülerde yapılan birkaç gezinmeden sonra alışmakta zorluk çekilmeyeceğini düşündüğümüz kullanıcı dostu bir ara yüz sunulduğunu söyleyebiliriz. Ana menüdeki 6 seçenekten ilki bir navigasyon cihazının olmazsa olmazlarından biri olan Adres seçeneği. Navigasyonla bir kez ilgilenmiş herhangi birinin çok iyi bileceği gibi bu seçenek adres girilerek bulunan herhangi bir noktaya navigasyon uygulamasında olduğu gibi MioMap’in adres yazarak navigasyon bölümünde de  “yazım süzgeci ” dediğimiz kullanıcı kolaylığı sunulmuş. Bu sayede herhangi bir il, ilçe, semt veya sokak adını tuşlarken tuşlama ihtimali kalmayan tuşların görünmez ve basılamaz olması kullanıcının işini oldukça kolaylaştırıyor.

Kamera seçeneği altından karşımıza gelen ekrandan manzara, portre ve video çekim modlarını değiştirme, fotoğraf çözünürlüğü ve pozlama değerlerini belirleme gibi kamera ayarlarına detaylı müdahaleler yapılabiliyor. Ayrıca çekilen fotoğraflara fotoğrafın çekildiği yerin GPS koordinatları ekleniyor.

Ayarlar menüsü ise navigasyona yardımcı olacak birçok ayrıntılı ayarın kişiselleştirilmesine olanak tanıyor. Rota hesaplama tercihleri, sesli uyarıların belirlenmesi, dil, harita ve görünüm ayarları gibi birçok ayrıntılı değişiklik ve özelleştirme bu menü altından yapılıyor. Ana menüdeki son seçenek olan “Haritanın ise harita desteğiyle navigasyonu sağlayan en önemli uygulama bileşeni olduğunu söylemeliyiz. Harita ara yüzündeki kullanışlılık ve görünüm sadeliğiyle beraber ayrıntılı ve doğru bilgi sunumu bir navigasyon uygulamasının başarısının en önemli göstergelerinden biri sayılır. Bu kriterler dikkate alındığında MioMap uygulamasının başarılı olduğunu belirtmeliyiz. Harita navigasyonu ekranındaki kullanışlılık, ayrıntılı fakat sade, anlaşılır ve kolay ulaşılan bilgiler MioMap’te fazlasıyla var. Harita ekranı kullanıcının tercihlerine göre gerektiğinde 2/3 oranında küçültülerek bölünebiliyor ve oluşan 1/3 ‘lük yeni bölümde rota, genel bilgiler ve POI noktaları haritayla birlikte izlenebiliyor. Aynı şekilde harita üzerine yerleştirilmiş transparan tuşlarla harita görünümünün değiştirilmesi, GPS uyduları ve sinyal seviyelerinin kontrolü, batarya durumu, ses açıp kapama ve navigasyon uygulamasını kapatmadan eşleştirilmiş cep telefonuna erişimi sağlayan bluetooth bölümüne geçilerek arama yapmak mümkün olabiliyor. Haritanın alt bölümüne yerleştirilmiş ve gerektiğinde gizlenebilen bir bar üzerindeki tuşlar yardımıyla bazı yardımcı navigasyon bileşenlerine ulaşılabiliyor. Bu bardaki en ilginç tuş ise, sürüş esnasında geçerli pozisyonun bulunduğu yerde eğer varsa emniyet kamerası veya radar bilgisinin işaretlenmesini sağlayan ‘kam ekle’ tuşu. MioMap navigasyon uygulamasında Başarsoft tarafından üretilen ayrıntılı bir Türkiye harita datası kullanılmış. Başarsoft harita datalarının Google tarafından da kullanıldığını belirtelim.